Warsztaty tworzenia mikro-lasów w słoju
Warsztaty tworzenia mikro-lasów w słoju
Warsztaty tworzenia „mikro-lasów w słoju”, powstały z naszej przeogromnej miłości do roślin i natury, a przede wszystkim do lasu i drzew.
Czym jest mikro-las w słoju?
To cząstka lasu zamknięta w szklanym naczyniu. Materiałem roślinnym wykorzystywanym podczas warsztatów są sadzonki sosny.
Celem warsztatów jest przede wszystkim umożliwienie dzieciom przedszkolnym i szkolnym, zwłaszcza żyjącym w miastach – kontaktu z naturą i zielenią, jak również uświadomienie młodego pokolenia – jak istotne jest dbanie o środowisko i ochrona lasów, poprzez formę kreatywnej zabawy.
Mikro – las w słoju, a „święto lasu”
W kalendarzach znajdziemy różne święta związane z lasem, przyrodą, naturą. Są bowiem m.in. Dni Lasu i Zadrzewień, Święto Leśników i Drzewiarzy, Dzień Ziemi, Święto Drzewa, Dzień Środowiska Naturalnego.
W naszej, polskiej rzeczywistości istnieje takie potoczne określenie, jak „święto lasu” –oznaczające po prostu dzień, w którym zdarza się coś pozytywnego, wyjątkowego.
Zachęcamy zatem, aby na cześć „ święta lasu” – dzieci wraz ze swoimi rodzicami/opiekunami wybrali się w plener i zrobili coś wyjątkowego dla naszej planety, dla natury, a przede wszystkim dla siebie i zarazem dla całego świata…
…samodzielnie przesadzili sadzonki sosny ze swoich słojów do ziemi.
Do tworzenia „mikro-lasów w słoju” zapewniamy wszystkie niezbędne materiały tj.:
- szklane słoje;
- żwirki, piaski, ziemię;
- sadzonki sosny;
- materiały dekoracyjne;
- instrukcję dalszej pielęgnacji i postępowania z mikro-lasem;
- przede wszystkim wspaniałą przygodę, miłą atmosferę i mnóstwo radości z tworzenia.
Święto Lasu obchodzono w naszym kraju po raz pierwszy 29.04.1933 roku.
Obecnie 21 marca – jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania naszej planety. W tym dniu na całym świecie organizuje są akcje, mające zwrócić uwagę na lasy i ich postępujące problemy. Tego dnia szczególnie zachęca się ludzi do sadzenia drzew oraz sprzątania lasów.
Dzień Leśnika jest ruchomym świętem, najczęściej łączonym z obchodami drzewiarzy. Sami leśnicy mają kłopot z ustaleniem dokładnej daty. Kalendarze przyrodnicze najczęściej podają 5 kwietnia, a tymczasem święto obchodzone jest parę razy w roku. Liczne źródła informują o 5 kwietnia, 5 maja, 1 niedziela czerwca,
4 października (światowy dzień leśnika). Niektóre kalendarze wskazują także na
2 czerwca.
W Polsce lasy porastają ok. 29 % powierzchni kraju, jak na razie to wskaźnik poniżej średniej europejskiej (ok. 33%). Lesistość za sprawą leśników stopniowo rośnie, podobnie zwiększa się udział gatunków liściastych oraz wiek drzewostanów. Naszym dorobkiem jest zwiększenie lesistości Polski o 10 % od zakończenia II wojny światowej. To wszystko może cieszyć, jednak pamiętajmy, że w skali globu sytuacja nie jest tak korzystna. Tropikalne lasy, od których bezpośrednio zależy nasze życie są nadmiernie eksploatowane. W ciągu ostatnich 50 lat prawie połowa zniknęła z powierzchni. Musimy zdawać sobie sprawę, że znaczna część gatunków roślin, zwierząt i grzybów zamieszkuje właśnie te lasy.
Warsztaty organizujemy na terenie całego kraju w: przedszkolach i szkołach, jak również w Klubach Malucha, Bibliotekach, Domach Kultury, w Ośrodkach Sportu i Rekreacji, Hotelach, w Ośrodkach Socjoterapeutycznych, etc.
Czas trwania warsztatów: do 60 minut.
Cena: ustalana jest indywidualnie, w zależności od liczby uczestników i miejscowości, w której mają odbyć się warsztaty.